Det drar sig mot skolstart

En del elever skulle nog kunna tänka sig att vara kvar på sommarlov ett bra tag till. Andra längtar till att skolan ska få starta om igen. Oavsett vem man är så ser vi på Småskolan 6 Eraskolan fram emot att få träffa alla elever. Torsdagen den 17/8 kl 8.00 (Eller däromkring. Mer information till alla föräldrar kommer i mejlen).

Vi passar också på att påminna om att det är studiedag dagen före skolstart, 16/8. Fritidshemmets lärare och klass och ämneslärare ska tillsammans med övrig personal har en utbildningsdag innan läsåret dras igång.

Sist men inte minst vill vi puffa för lördagen den 26/8 då vi har öppet hus på vår syskonskolan, den precis färdigställda Eraskolan. Kl 10-13 blir det rundvandringar och aktiviteter på skolgården.

Vi på skolan hoppas att du har det bra där du är och ser fram emot att få träffa alla våra elever den 17:de.


Med vänlig hälsning
Rektor Fredrik