Utan anmärkning – skolinspektion visar på hög kvalité

Med stor glädje har vi mottagit beskedet att Skolinspektionen vid sin kvalitetsgranskning av våra skolor har konstaterat att både Småskolan och Eraskolan är utan anmärkning.

Att få detta omdöme är mycket glädjande. Stor arbetsinsats ligger bakom att arbeta fram en skola som möter statens mycket omfattande krav. Vi vet att våra kunniga och hårt arbetande lärare är nyckeln till framgång. Tillsammans med våra fina elever skapas en skola att vara stolt över där vi kan ge våra elever en fin och stabil kunskapsgrund för resten av livet.

I en kommentar säger rektor Fredrik Påhlsson:
– Vi vet att det idag finns mycket stora kvalitetsskillnader mellan olika skolor. Då är det särskilt glädjande att veta att vi, åter igen, lägger oss bland dem som går igenom en granskning utan anmärkning. Vi strävar efter att varje elev ska få så mycket kunskaper som möjligt med sig från de 7 viktiga grundskoleår som vi erbjuder och där ger Skolinspektionens omdöme oss råg i ryggen att vi genererar just det – mycket kunskap och hög skolkvalité.

Utan anmärkning från SKolinspektionen