Allmänt

Skolinspektionen har gett tillstånd till mellanstadium

Med stor glädje har Småskolan mottagit besked från Skolinspektionen, vilka nu meddelat att Småskolan får tillstånd att öppna mellanstadium från och med hösten 2016.

– Vi uppskattar mycket att vi passerad nålsögat, säger skolans rektor Fredrik Påhlsson. Detta visar att bra skola som byggs upp ansvarsfullt av fristående aktörer är något som Sverige behöver. Vi gläder oss också särskilt åt det uttalade stöd vi fått från flera politiska och sakkunniga aktörer. Det ska nu bli mycket spännande att fortsätta att utveckla förustättningarna för att de elever som går på vår skola ska får riktigt, riktigt bra möjligheter till god måluppfyllelse och däregenom en viktig grundmöjlighet till ett fortsatt gott liv, avslutar rektor Fredrik Påhlsson.

Mellanstadiet kommer att byggas upp stegvis, med början en årskurs 4 läsåret 2016/2017.

Mer information kring Småskolans skolutbyggnad: info@smaskolan.se eller 013-47 90 400

Similar Posts