Allmänt

Fel på Platsbanken


I Småskolans annonser på Platsbanken har det tyvärr smugit sig in en del lustigheter och rena sakfel. Vi försöker räta ut frågetecknen här:

1. Lärare förskoleklass är en TILLSVIDARE tjänst, inte en visstid som det uppgivits hos Arbetsförmedlingen.

2. Den korrekta adressen är:
Småskolan i Ljungsbro AB
Allhelgonagatan 7
590 71 Ljungsbro

3. Ingen av tjänsterna innehåller skiftarbete. Denna formulering tyckte vi att Arbetsförmedlingen hade fått till särskilt underhållande:) Alla tjänster är dagtid (även om städtjänsten kan utföras tidig morgon och eller eftermiddag/kväll).

4. Givetvis tar vi emot ansökningar via mejl. Lämnas med fördel via info@smaskolan.se


Slutligen vill vi också passa på att påminna om att alla tjänster är tjänster på en skola med elevkontakt, vilket innebär att varje sökande (som vi intervjuar) ska förse oss med ett registerutdrag. Här finns mer infomation om registerutdrag. Här finns själva begäran att fylla i.
(Enligt lag så behöver inte regiterutdrag visats upp för en arbetsgivare förrens den sökande blivit erbjuden en tjänst. Småskolan önskar dock att de sökande som tas ut för intervju har med sig utdraget till denna.)

Har ni fler frågor eller funderingar kring våra jobb – tveka inte att höra av er. Enklast nås vi på info@smaskolan.se

Similar Posts