Kommunpolitiker från Upplands-Bro på besök

Arbetet på Småskolan & Eraskolan röner uppmärksamhet i när och fjärran. Vi är nu glada att kommunpolitiker från Upplands-Bro, norr om Stockholm, kommer på studiebesök till Småskolan & Eraskolan.

– Att få möjlighet att tillsammans prata om vad bra skola är och hur man, oavsett om man är en fristående skolhuvudman eller en kommunal skolhuvudman, kan utveckla skolan är alltid roligt. Sedan tidigare vet vi att lokala politiker tagit intryck från oss och sedan inympat tankar i Linköpings kommunala skolor. Vi ser det som en fin fjäder i hatten att även andra nu intresserar sig för vad det är som gör Småskolan & Eraskolan till skolor man på något sätt kan se som positiva föredömen. Det handlar ju inte bara om att vi får dela med oss utan också om att vi tillsammans med den som är genuint intresserad av bra skola får fortsätta att vara lyhörda och intresserade för fortsatt utveckling, säger rektor Fredrik i en kommentar.

Är du också intresserad av ett studiebesök på Småskolan & Eraskolan? Varmt välkommen att höra av dig! info@smaskolan.se