Massivt folkligt stöd – Rektorer måste ges mer handlingskraft!

Efter att tidningen Corren på ett flagrant och bitvis bristfälligt sätt ”exponerat” mig som rektor för Småskolan & Eraskolan så vill jag nu passa på att tacka för fantastisk återkoppling. Det har varit ett massivt stöd för inställningen att det aldrig är okej när ett barn utsätter andra barn för hot, kränkningar eller mobbning. Det är med glädje som jag konstaterat att det som många gånger kallas ”the silent mass” tar bladet från munnen och visar stöd för det arbete jag utfört för att skydda ”alla andra barn”.

Att som rektor på ett så tydligt sätt få ett brett folkligt stöd för att en rektor måste ges mer handlingskraft mot mobbare gör att det vidare arbetet framåt blir betydligt lättare. För mig som också är väl insatt i ”det bakomliggande spelet” där denna fråga mest handlar om ordval i lagstiftningen när Skolinspektionsjurister vill jonglera med den för att det är ”spännande” så menar jag att det är oerhört viktigt med ”folkets kraft” som tydligt säger ifrån – Sluta att indirekt stödja mobbningen, Skolinspektionen! Rektorer måste få arbetsro från klåfingiga Skolinspektionsjurister för att freda vardagen för alla andra elever.

Åter igen; Stort, stort tack för ert massiva stöd! Fortsätt höja er röst!

Med vänlig hälsning
Fredrik
Engagerad rektor